(English)

A HOSPICE-PALLIATÍV TERÁPIÁS OSZTÁLY BEMUTATKOZÁSA

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Hospice-Palliatív Terápiás Osztálya 2017-ben a Debreceni Hospice Ház Alapítvány szakmai támogatásával azzal a céllal jött létre, hogy a régióban egyedülálló módon biztosítson életvégi palliatív ellátást a már gyógyíthatatlan, rosszindulatú daganatos betegségben szenvedőknek. Az osztályon folyó munka a nemzetközi és a hazai hospice szervezetek elveivel összhangban az előrehaladott daganatos betegség terminális stádiumában végzett aktív, teljes körű ellátást jelenti, a betegek testi és lelki szenvedésének, fájdalmának enyhítését, szükségleteinek kielégítését, méltóságának, békéjének és nyugalmának biztosítását.

A palliatív ellátás életigenlő, és a halált normális folyamatnak tekinti, amit se nem siettet, se nem késleltet. Célja a lehető legmagasabb életminőség megőrzése a halál pillanatáig.

Az ellátás kiterjed a beteg családjára és szűkebb környezetére is, kiemelt támogatást nyújt a betegség és a gyász terheinek elviselésében, az elkísérés folyamatában. Az osztály működésének célja egyben az érintett betegek ellátása miatt az aktív kórházi ágyakra nehezedő terhek mérséklése is.

Az ellátást az Osztályon – a palliatív ellátás elveivel összhangban – multidiszciplináris csoport, szakorvosok és szakápolók mellett szakpszichológus, ill. mentálhigiénés szakember, lelkész, pap, dietetikus, gyógytornász, szociális munkás és képzett önkéntesek  –  végzik 20 betegágyon. A kórtermek mindegyike saját vizesblokkal, televízióval rendelkezik, továbbá közösségi tér, tálaló konyha, belső kert segíti a mindennapokban a betegek és családtagjaik kényelmét. Az elhunytaktól családtagjaik a kegyeleti szobában tudnak méltóságteljes búcsút venni.

A daganatos beteg intézeti felvétele az Osztályra azon esetben történhet, amikor a beteg állapota szerint további aktív kezelést már nem kaphat, illetve panaszainak fokozódása miatt az otthoni hospice ellátása már nem megoldható. A felvétel minden esetben a közvetlen hozzátartozók mellett a beteg (korlátoltság esetén a beteg gyámjának) tájékozott, írásos belegyezésével történik.

Az Intézeti felvétel előzetes szakorvosi vagy főnővéri konzultáció alapján történik a Klinika társrészlegeiről, vagy intézeten kívülről, előzetes ambuláns betegvizsgálatot követően. Beutaló birtokában (ez lehet a beteg háziorvosa által írt beutaló, de az onkológiai gondozást, gyógykezelést végző ellátó szakorvos szakvéleménye is) előzetes egyeztetés szerint a beteg várólistára, vagy otthonápolásba kerül, majd a rendelkezésre álló szabad kapacitás függvényében nyer intézeti felvételt. A beteg kezelése, hospice ellátása a halál pillanatáig tart, ez pár naptól, több héten át tartó,  elhúzódó terminális állapotot jelent.

A hospice-palliatív ellátás törvény által szabályozottan, a beteg és hozzátartozója számára térítésmentes.

Partnereink

Önkéntes Képzéseink:

Jelentkezek

Blog/Híreink: